Wideo Mapa Bielan

5 miejsc wyłonionych w trakcie warsztatu dla mieszkańców, 5 historii, które pozwolą lepiej poznać Bielany, 5 filmów nakręconych przez uczestników Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy – to wszystko składa się na projekt Wideo Mapa Bielan.

W ramach projektu mieszkańcy Bielan wybrali swoje ulubione miejsca na terenie dzielnicy Bielany. Każde z nich stało się bohaterem jednego z filmów, które nakręcają uczestnicy Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy – osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz  osoby z doświadczeniem choroby psychicznej. Krótkometrażowe filmy, nad którymi pracują uczestnicy przybliżą atrakcyjne tereny rekreacyjne, lokalny koloryt, miejsca, którymi warto pochwalić się przed całą Warszawą a jedna z etiud utrwala akcję poszukiwawczą… bielańskiego słonia!

Projekt prowadzony jest w oparciu o technikę wideo uczestniczącego (ang. PV, Participatory Video). Jest to technika z pogranicza filmu, animacji społecznej i badań w działaniu, umożliwiająca grupom i społecznościom stworzenie własnego filmu. Podstawą PV jest pozostawienie swobody amatorom i sprowadzenie wspierających ich filmowców do roli facylitatorów czyli „pomagaczy”.

Doskonałą okazją do spotkania społeczności Bielan i zobaczenia efektów pracy uczestników będzie premierowy pokaz w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany, który odbędzie się 6 grudnia 2017 roku.