Późne debiuty – wideo uczestniczące wśród seniorów

O PROJEKCIE

Późne debiuty – wideo uczestniczące wśród seniorów z Rudawki i Zatrasia  realizujemy we współpracy z OPS Żoliborz od grudnia 2012 do maja 2013. W projekcie biorą udział seniorzy z Żoliborza, którzy z wykorzystaniem techniki wideo uczestniczące przygotują 4 filmy. Projekt jest współfinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

Wideo uczestniczące (participatory video) jest działaniem w pełni aktywizującym uczestników i pozostawiającym im duży wpływ na kształt i przebieg procesu: idee, koncepcje i konkretne rozwiązania wypływają bezpośrednio z grupy uczestników.

Nasze działania w projekcie:

  • trening kreatywności i komunikacji
  • warsztat umiejętności audiowizualnych – zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych dotyczących przygotowania scenariusza, technik filmowania, przeprowadzania wywiadów, nagrywania dźwięku, montażu
  • przygotowanie 4 filmów w mniejszych grupach
  • prezentacja gotowych filmów na Pikniku sąsiedzkim dla mieszkańców Żoliborza -11 maja 2013 (WIĘCEJ: Finał Późnych debiutów)

 

Filmy zrealizowane przez uczestników:

1. „Aktywność vs. Samotność”

Seniorki z warszawskiego Żoliborza ujawniają swoje sposoby na radzenie sobie z samotnością.

2.„Dzień dobry za płotem”

Jak wygląda codzienność na zamkniętym osiedlu? Jakie są wady i zalety życia za płotem? Czy grodzenie osiedli to dobry sposób na udane sąsiedztwo?

3. „Odważni do pracy”

Czy praca jest ludzką koniecznością? Jakie może przyjmować formy i co nam daje? Swoje podejście do pracy prezentują osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy.

4. „Silna i krucha zarazem”

Portret żoliborskiej artystki ukazujący zwykłą codzienność i poetyckie inspiracje z niej płynące.

5. „Późne debiuty od kuchni” –  zapis działań w ramach projektu „Późne debiuty…”