Zapraszamy na premierę

We wtorek 16 grudnia w Kinie Muranów odbędzie się pokaz krótkometrażowych, wyjątkowych debiutów reżyserskich autorami są seniorzy i seniorki z warszawskiej Pragi Południe i Śródmieścia, którzy wzięli udział w projekcie „Seniorzy o sobie”. Wstęp wolny.

IMG_4477Podczas pokazu (Kino Muranów, 16.12, g. 17.00) zostanie zaprezentowanych osiem krótkometrażowych filmów dokumentalnych. W ramach projektu „Seniorzy o sobie” 25 seniorów przez kilka miesięcy pracowało w kilkuosobowych grupach. Uczestnicy, z pomocą animatorów kultury, nie tylko opanowywali podstawy techniczne, ale i uczyli się budować wypowiedź filmową, rozpoznając w najbliższym otoczeniu tematy ogniskujące najwięcej emocji i refleksji. Właśnie ze względu na doświadczenie czy w przeważającej części niepełnienie już funkcji zawodowych to seniorzy mogą i powinni angażować się w działania społeczne, dokumentować i dyskutować o lokalnych sprawach oraz brać udział w tworzeniu lokalnych polityk publicznych. Właśnie takie cele przyjmujemy w projekcie „Seniorzy o sobie” – mówi Łukasz Szewczyk, Prezes Stowarzyszenia Pracownia Filmowa COTOPAXI.

IMG_4484Tematy, które zostały wzięte na warsztat, dają wgląd w różne aspekty życia współczesnych polskich seniorów – te, które sami uznali za najważniejsze. Autorzy swoimi filmami stawiają szereg pytań: w jakim stopniu starość określa człowieka, jak relacje z ludźmi zmieniają się z wiekiem, jak z tej perspektywy patrzy się wstecz na swoje życie. Efektem są etiudy filmowe, które otwierają widzom dostęp do unikalnej wiedzy – prezentują spojrzenie od wewnątrz na świat, którego nie znamy, dopóki nie staniemy się jego częścią. Widzowie zobaczą m.in. historię o relacjach matki i córki w późnej dorosłości, opowieść o terapeutycznej sile śmiechu, reportaż o podglądactwie czy relację, jak to jest być „składakiem”.

Pokaz „Seniorzy o sobie” to trzecia już odsłona projektu warsztatów filmowych „Późne debiuty”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi”. Projekt jest współfinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Projekt został objęty Honorowym Patronatem przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”.

Zapraszamy! Wstęp wolny.

Tagi: ,
Napisano w Bez kategorii