Dom od środka - edycja IV

Termin

wrzesień – grudzień 2017

Liczba uczestników

80 osób

Strona projektu

dom.pracowniacotopaxi.pl

Logo - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi”

Projekt „Dom od środka 4” stanowi kontynuację prowadzonego przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi” w 2014 roku projektu „Dom od środka”. Projekt bazuje na rozwijanej przez nas technice Participatory Video (wideo uczestniczące). Pod pretekstem warsztatów filmowych uczymy wyrazić siebie, swoje obawy, talenty, możliwości, wszystko czym uczestnicy chcą się podzielić. To uczestnicy grupy decydują o formie i kształcie produktu końcowego jakim jest film. Wideo uczestniczące jest zarówno zbiorem konkretnych umiejętności pozwalających grupom na wypracowanie własnych wypowiedzi filmowych, jak i podejściem w którym wszyscy czują się równie ważni, twórczy i sprawczy.

W projekcie udział wezmą uczestnicy czterech warszawskich Środowiskowych Domów Samopomocy – na Bielanach, na Żoliborzu, na Targówku oraz na Ochocie.

Osiem kilkuosobowych grup uczestników przez kilka miesięcy (przynajmniej 7 trzygodzinnych warsztatów dla każdej grupy) będą poznawać sprzęt filmowy, podstawy pracy na planie i cały proces realizacji filmu. Uczestnicy, z pomocą doświadczonych trenerów i wolontariuszy, nie tylko opanują podstawy techniczne, ale i zbudują wypowiedzi filmowe, rozpoznając w najbliższym otoczeniu tematy ogniskujące najwięcej emocji i refleksji.

Integralną częścią projektu będzie kinowa premiera filmów, która będzie okazją na świętowanie zakończenia pracy i podzielnia się własnymi filmami z bliskimi uczestników.

Pierwsza edycja cyklu „Dom od środka” otrzymała nagrodę jako najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej (Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej) prowadzony w Warszawie w 2014 r. oraz była nominowana do nagrody S3TOR (organizator m.st. Warszawa) jako jeden z najlepszych projektów realizowanych w danym roku przez organizacje pozarządowe.