Dom od środka - edycja V

Termin

2019 rok

Partnerzy

– Środowiskowy Dom Samopomocy (Żoliborz)
– Środowiskowy Dom Samopomocy „Pod skrzydłami” (Ochota)
– Bielański Środowiskowy Dom Samopomocy
– Środowiskowy Dom Samopomocy „Na Targówku”
– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „POMOST”

 

Strona projektu

dom.pracowniacotopaxi.pl

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: „Od zależności ku samodzielności”.

   

 

Projekt „Dom od środka 5” realizowany w 2019 roku stanowi kontynuację prowadzonego przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi” w 2014 roku projektu „Dom od środka”. Projekt bazuje na rozwijanej przez nas technice Participatory Video (wideo uczestniczące).

Pod pretekstem warsztatów filmowych uczymy wyrazić siebie, swoje obawy, talenty, możliwości, wszystko czym uczestnicy chcą się podzielić. To uczestniczki i uczestnicy grupy decydują o formie i kształcie produktu końcowego jakim jest film.

W 5. edycji wprowadziliśmy także nowy moduł – warsztaty montażowe, dzięki którym wiedza na temat realizacji produkcji filmowych będzie przekazywana w pełnym cyklu, od pre- do postprodukcji.

Wideo uczestniczące jest zarówno zbiorem konkretnych umiejętności pozwalających grupom na wypracowanie własnych wypowiedzi filmowych, jak i podejściem w którym wszyscy czują się równie ważni, twórczy i sprawczy.

Uczestnicy, z pomocą doświadczonych trenerów i wolontariuszy, nie tylko opanują podstawy techniczne, ale i zbudują wypowiedzi filmowe, rozpoznając w najbliższym otoczeniu tematy ogniskujące najwięcej emocji i refleksji.

Integralną częścią projektu będzie kinowa premiera filmów, która będzie okazją na świętowanie zakończenia pracy i podzielnia się własnymi filmami z bliskimi uczestników.

Ideą „Domu od środka” jest włączanie grup marginalizowanych i wzmacnianie ich głosu. W projekcie biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób oraz kryzysów psychicznych – w 2019 roku są to uczestnicy i uczestniczki Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu, Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami” na Ochocie, Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Targówku” oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Pomost”.

Pierwsza edycja cyklu „Dom od środka” otrzymała nagrodę jako najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej (Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej) prowadzony w Warszawie w 2014 r. oraz była nominowana do nagrody S3TOR (organizator m.st. Warszawa) jako jeden z najlepszych projektów realizowanych w danym roku przez organizacje pozarządowe.