Wideo Mapa Bielan

Termin

2017-2018

Strona projektu

 

www.wideomapabielan.pl

Wideo Mapa Bielan to multimedialny projekt realizowane od 2017 roku przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa COTOPAXI i Bielański Środowiskowy Dom Samopomocy, w ramach którego zbieramy i upowszechniamy historię najciekawszych miejsc na terenie warszawskiej dzielnicy Bielany.

Już drugi rok prowadzimy spotkania z  bielanianami, w trakcie których mieszkańcy wybierają swoje ulubione miejsca na terenie dzielnicy. Każde z nich stało się bohaterem jednego z filmów, nakręconego przez uczestników Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy – osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem choroby psychicznej. Krótkometrażowe filmy, nad którymi pracują uczestnicy przybliżają atrakcyjne tereny rekreacyjne, lokalny koloryt, miejsca kultowe, którymi warto pochwalić się przed całą Warszawą a jedna z etiud utrwala akcję poszukiwawczą… bielańskiego słonia!

Projekt prowadzony jest w oparciu o technikę wideo uczestniczącego (ang. PV, Participatory Video). Jest to technika z pogranicza filmu, animacji społecznej i badań w działaniu, umożliwiająca grupom i społecznościom stworzenie własnego filmu. Podstawą PV jest pozostawienie swobody amatorom i sprowadzenie wspierających ich filmowców do roli facylitatorów, czyli „pomagaczy”.

Filmy dostępne są na stronie: wideomapabielan.pl