Dom od środka - edycja VI

Termin

2020 rok

Partnerzy

– Środowiskowy Dom Samopomocy (Żoliborz)
– Środowiskowy Dom Samopomocy „Pod skrzydłami” (Ochota)
– Bielański Środowiskowy Dom Samopomocy
– Środowiskowy Dom Samopomocy „Na Targówku”
– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „POMOST”

Strona projektu

dom.pracowniacotopaxi.pl

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: „Od zależności ku samodzielności”.

   


Projekt „Dom od środka edycja VI” realizowany w 2020 roku stanowi kontynuację prowadzonego przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi” w 2014 roku projektu „Dom od środka”. Projekt bazuje na rozwijanej przez nas technice Participatory Video (wideo uczestniczące).

Uczestniczkami i uczestnikami projektu są osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób i kryzysów psychicznych.

Pod pretekstem warsztatów filmowych uczymy wyrazić siebie, swoje obawy, talenty, możliwości, wszystko czym uczestnicy chcą się podzielić. To uczestniczki i uczestnicy grupy decydują o formie i kształcie produktu końcowego jakim jest film. Uzupełnieniem pełnego cyklu produkcyjnego są warsztaty montażowe, stanowiące jeden z komponentów projektu.

Wideo uczestniczące jest zarówno zbiorem konkretnych umiejętności pozwalających grupom na wypracowanie własnych wypowiedzi filmowych, jak i podejściem w którym wszyscy czują się równie ważni, twórczy i sprawczy.

Uczestnicy, z pomocą doświadczonych trenerów i wolontariuszy, nie tylko opanują podstawy techniczne, ale i zbudują wypowiedzi filmowe, rozpoznając w najbliższym otoczeniu tematy ogniskujące najwięcej emocji i refleksji.

W tegorocznej edycji, poszerzając obszar badawczy związany z realizacją projektu wprowadzamy pewną modyfikację. Doceniając siłę i wielką radość, którą generują filmowe premiery, chcemy sprawdzić jak powstałe materiały wideo będą oddziaływać w bardziej kameralnej atmosferze, dającej możliwość pogłębionej dyskusji i bezpośredniej rozmowy ze wszystkimi. Dlatego w tym roku zapraszamy na dwa pokazy filmów, połączone z dyskusją na temat twórczości i pracy uczestników i uczestniczek projektu. Informację o wydarzeniach znajdziecie pod koniec roku na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych.

Ideą „Domu od środka” jest włączanie grup marginalizowanych i wzmacnianie ich głosu. W projekcie biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób oraz kryzysów psychicznych – w 2020 roku są to uczestnicy i uczestniczki Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu, Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami” na Ochocie, Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Targówku” oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Pomost”.

Pierwsza edycja cyklu „Dom od środka” otrzymała nagrodę jako najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej (Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej) prowadzony w Warszawie w 2014 r. oraz była nominowana do nagrody S3TOR (organizator m.st. Warszawa) jako jeden z najlepszych projektów realizowanych w danym roku przez organizacje pozarządowe.