new narrations for the Future of Europe
Termin:
28.02.2022 - 27.02.2024
Uczestnicy:
kilkadziesiąt osób z pięciu krajów: Niemiec, Polski, Szwecji, Turcji i Włoch
Partnerstwa :
Lider:
- Itinere Societa Cooperativa Sociale (Włochy)
Partnerzy:
- Faal Dernegi (Turcja)
- KulturLife gGmbH (Niemcy)
- Mobilizing Expertise (Szwecja)
- Storie di Mondi Possibili (Włochy)
- Stowarzyszenie Pracownia Filmowa Cotopaxi
Publikacje:
Wydarzenia:
O projekcie
Projekt „New narrations for the future of Europe” miał za zadanie przybliżenie metod związanych z opowiadaniem historii (storytellingowych) i wykorzystanie ich w kontekście przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu i destrukcyjnym zmianom środowiska. Odbiorcami projektu byli młodzi ludzie oraz edukatorzy_ki, nauczyciele_ki, trenerzy_ki i inne osoby pracujące z młodzieżą.
Wraz z organizacjami posiadającymi doświadczenie w stosowaniu metod storytellingowych i/albo w pracy z młodymi osobami zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy poszerzyć zakres odbiorców takich narzędzi jak metoda autobiograficzna, narracja fotograficzna czy wywiad wideo. Są to sprawdzone narzędzia pozwalające na upodmiotowienie osób i grup a także na upowszechnienie ich doświadczeń, problemów, ale również rozwiązań i sukcesów. Uważamy, że mogą być dobrymi instrumentami uświadamiania, komunikacji i pobudzania aktywności na rzecz środowiska naturalnego, jednocześnie pomagając w integracji i budowaniu wszechstronnych kompetencji u młodych osób.
DZIAŁANIA
W ramach projektu pracowaliśmy koncepcyjnie nad adaptacją poszczególnych narzędzi w kontekście przyjętych celów. Wymienialiśmy się również doświadczeniem a przede wszystkim przekazywaliśmy wiedzę i umiejętności w zakresie stosowania instrumentów uczestnikom_czkom dwóch warsztatów:
– w Kilonii w dniach 22-25 listopada 2022,
– w Warszawie w dniach 30 stycznia – 2 lutego 2024.
Podczas warsztatów, prócz ćwiczeń, zadań, podsumowań teoretycznych i dyskusji odbyły się wizyty studyjne (m.in. spotkanie z aktywistami_tkami klimatycznymi czy badaczami_czkami zmian klimatycznych), wspólne oglądanie filmów i zwiedzanie wystaw.
REZULTATY
I Narzędziownik opisujący sytuację związaną z działaniami na rzecz klimatu, ale przede wszystkim charakteryzujący metodą autobiograficzną, narrację fotograficzną i wywiady wideo oraz zawierający przykłady ćwiczeń i warsztatów adresowanych nie tylko do młodych osób. Publikacja dostępna jest w języku polskim, angielskim, włoskim, szwedzkim, niemieckim i tureckim.
II Wideo tutoriale – krótkie wideo-przewodniki objaśniające w jaki sposób stosować poszczególne narzędzia. W naszym tutorialu mówimy o wideo-wyzwalaczu (trigger video), czyli krótkim filmiku, który ma oddziaływać na emocje, ale jednocześnie być narzędziem do moderowanej dyskusji wpisującej się w cele przyjęte na etapie projektowania doświadczenia edukacyjnego.
III Platforma do dzielenia się historiami – storyap.eu oraz już niebawem aplikacja do pobrania na urządzenia mobilne.
Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są wyłącznie poglądami autora(-ów) i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Ani Unia Europejska, ani EACEA nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.